Niedaleko Białegostoku w miejscowości Choroszcza, kryje się muzeum, w którym można podziwiać dawne wnętrza pałacowe. Ten obiekt jest bardzo ciekawy z jeszcze jednego powodu, to właśnie on był letnią rezydencją rodu Branickich.
Letni Pałac Branickich
Posiadanie letniej rezydencji było najlepszym dowodem na majętność rodu. Znajdowały się przeważnie w niedalekiej odległości i były powierzchniowo o wiele mniejsze niż pałace, w których rody szlacheckie przebywały na co dzień. Ten pałac został zbudowany w latach 20. XVIII wieku dla hetmana Jana Klemensa Branickiego. Zanim budynek trafił pod skrzydła Muzeum okręgowego, był rozebrany i odbudowany, potem uległ zniszczeniom w czasie wojny.


Muzeum Wnętrz Pałacowych na sztucznej wyspie
Jak pałac to najlepiej i staw czy jezioro, a skoro ich tam nie było, zostały zbudowane sztuczne kanały, które wypełniono wodą. Ich sieć ciągnie się przez rozległy teren parkowy i trzeba przyznać, że wygląda to na prawdę imponująco. Tworząc je wzorowano się na kanałach wersalskich i jest to jedyna tego typu kompozycja w Polsce. Sam budynek, w który mieści się Muzeum jest o wiele skromniejszy niż Pałac w Białymstoku, ale widać tu liczne do niego nawiązania, choćby na płaskorzeźbach.


Pałacowe wnętrza
Odwiedzenie takiego obiektu, to doskonała okazja, żeby zobaczyć jak kiedyś wyglądały wnętrza i można sobie doskonale wyobrazić jak w dawnych latach żyli w nich ludzie. Kiedy te miejsca tętniły życiem, a przedmioty które można podziwiać służyły im na co dzień. W Muzeum Wnętrz Pałacowych znajdują się eksponaty, które przybliżają jak wyglądały wnętrza w XVIII i XIX wieku. Sale do zwiedzania znajdują się na parterze i piętrze. Kiedy dół budynku mieścił apartamenty Branickich, na górze były pokoje gościnne. Jak można się domyślać, wszystko zostało tu starannie dobrane, a meble, obrazy i inne przedmioty pochodziły z różnych miejsc. Prezentowane tu meble reprezentują styl barokowy, ale oczywiście nie brakuje też tych w stylu Ludwika XVI.


Zwiedzanie
Obiekt nie jest jakiś duży i na pewno przedmioty mogłyby być lepiej opisane. W każdej sali znajduje się kartka informacyjna, z numerami poszczególnych przedmiotów. To trochę niewygodne, że trzeba stać w jednym miejscu i szukać wzrokiem danych rzeczy. Z pewnością warto to miejsce odwiedzić, choćby dla tego, żeby na chwilę przenieść się w czasie. Lubię takie miejsca, właśnie dlatego, że doskonale ilustrują życie w dawnych latach. Czego mi zabrakło i nad czym ubolewam, to informacja w Pałacu Branickich, że można też zwiedzić letnią rezydencję. Może wtedy byłoby tu więcej ludzi? Jak się możecie domyślić, tłumów nie było… w sumie to nikogo nie było. Przykre.
- Adres: Pałacowa 2, 16-070 Choroszcz
- Czas zwiedzania ok. godziny. Cena biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł
- Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00
Przeczytaj też o ciekawych miejscach na Podlasiu