Skip to content

poprostutuiteraz.pl

Daj się zabrać w niesamowitą podróż

Menu
  • Strona główna
  • Miejsca
  • Książki
  • Lifestyle
  • Beauty
  • Sklep
  • Kontakt
Menu

Sztutowo – Stara cegielnia

Posted on 26 lipca 202226 lipca 2022 by Po prostu tu i teraz

Choć wiele osób twierdzi, że obecnie tylko pozostałości po starej cegielni straszą przejeżdżających obok, ja uważam, że w każdych ruinach jest nie tylko jakaś tajemniczość, ale też kawał historii. I choć kiedy pierwszy raz odwiedzałam to miejsce zbyt wiele o nim nie wiedziałam, to czytając więcej na ten temat muszę przyznać, że to kawałek mrocznej i smutnej historii.

Spis treści

  • Kilka słów o cegielniach
  • Cegielnie w regionie
  • Cegielnia w Sztutowie

Kilka słów o cegielniach

Takich budynków na Warmii i Mazurach jest sporo. Sama wycieczka do Kadyn, to możliwość zobaczenia dwóch ruin jakie zostały po cegielniach. Sama bryła budynku była dosyć prosta, z charakterystycznym wysokim kominem. W takich zakładach wytwarzano cegły ceramiczne, które były wypalane z gliny, w które te rejony obfitują. Takie cegielnie pojawiały się w XIX wieku, w miejscach, gdzie rozkwitał przemysł, Niektóre z nich powstawały w celach prywatnych. Tak jak ta postawiona na polecenie cesarza Wilhelma II, gdzie wypalane cegły były potrzebne do budowy jego rezydencji w wspominanych już wcześniej Kadynach.

cegielnia Kadyny
cegielnia Kadyny

Cegielnie w regionie

Cegielnia w Sztutowie ma w swojej historii także te mroczne rysy historyczne.. To właśnie tu pracowali podczas II Wojny Światowej więźniowie niedalekiego Obozu Koncentracyjnego Stuthoff. To nie jedyne miejsce w regionie, bo prace na jeszcze większą skalę trwały w obecnej miejscowości Kamionek Wielki, gdzie mieścił się pod oddział KL Stuthoff. Powstał 29 maja 1942 roku, a pierwszym transportem przybyło 40 więźniów. Dzienna produkcja cegieł wynosiła tam 20 do 25 tysięcy dziennie. Nieludzkie warunki, ciężka praca i niedożywienie sprawiały, że wiele osób nie wytrzymywało w takich warunkach.

Cegielnia w Sztutowie

Budynek cegielni w Sztutowie został zamknięty z powodu wyczerpania złóż gliny. Później w latach 70 XX wieku była tutaj suszarnia zbóż, jednak nie utrzymała się zbyt długo. Przez jakiś czas te tereny były w rękach Państwa, później zostały wydzierżawione i sprzedane. Jednak z właścicielem nie ma kontaktu, a z czasem budynki stały się atrakcją dla okolicznych złomiarzy, którzy rozkradli co się dało. Teraz to tylko smutne ruiny, za którymi jednak stoi kawał historii.

cegielnia Sztutowo
cegielnia Sztutowo
Share this…
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on print
Print
Toruń na weekend

Z czym kojarzy Wam się Toruń? Mi w pierwszej myśli z Kopernikiem i piernikami, ale to miasto oferuje o wiele Read more

Prawdziwa perełka – Zamek w Gołuchowie

Nieopodal Kalisza mieści się prawdziwy skarb, którego uroki docenią z pewnością nie tylko miłośnicy zamków oraz zabytkowych eksponatów. Poza cudem Read more

Koszulki Szwendaczy
Koszulki Szwendaczy

Jeździć i zwiedzać. Podróżować, odkrywać, poznawać. Tańczyć w deszczu, biegać boso po plaży. Zanosić się śmiechem i popadać w chwilę zadumy przy kawie. Takich wspomnień chcę i takie staram się zbierać.

Tu i teraz

O mnie

Ciekawość świata ciągle pcha mnie do przodu. Odkrywanie nowych miejsc to najlepszy zastrzyk endorfin jaki mogę sobie wymarzyć. I tymi miejscami chcę się z Wami dzielić. Zarażać pasją do mniej popularnych miejsc w Polsce, odpowiadać ciekawe historie i pokazywać, że w każdym miejscu da się odkryć coś co można nas zachwycić

Bądź na bieżąco z przygodami

Popularne posty

© 2023 poprostutuiteraz.pl | Powered by Superbs Personal Blog theme