Kiedy zobaczyłam zdjęcia Jeziora Jasnego, wiedziałam, że muszę je zobaczyć na żywo. Przy odpowiednim świetle woda zdaje się być tak krystaliczna, że widać dno które sięga miejscami do 15 metrów.
Najczystsze jezioro w Polsce – Jezioro Jasne
Jezioro Jasne nazywane jest też Czystym, i fakt, że nawet w górskich sceneriach nie widziałam jeszcze tak przejrzystej wody. To zasługa jego Ph, które nie sprzyja rozwojowi fauny i flory. Przez jego właściwości nie tworzy się też osad na wodzie. Nie ma tu zbyt wielu gatunków ryb, a roślinność jest bardzo skromna. Dojście do jeziora zajmuje ok. 20 minut, a na trasie ścieżki edukacyjnej, która tam prowadzi są liczne tablice z informacjami. Idąc dalej tą ścieżką można obejść całe jezioro, a spacer w takiej scenerii pozwala na prawdę wypocząć. Na mniej połączenie lasu i wody działa zbawiennie. Nie ma chyba lepszego połączenia.


Pozyskiwanie żywicy
Dziś w zupełnie innym miejscu widziałam sosny z charakterystycznymi wyciętymi wzorami w sosenkę. To spała żywiczna, czyli nacięcia na korze, które nie uszkadzają drzewostanu, a dzięki nim można pozyskiwać żywicę. Było to popularne, kiedy jeszcze potrzebna była między innymi do produkcji terpentyny.
Taras widokowy
Niedaleko Jeziora znajduje się także pomost z punktem widokowym. Tym razem widok roztacza się na Jezioro Płaskie. To dobre miejsce na chwilę przerwy i podziwianie okolicy. A panuje tu cisza i na prawdę błoga atmosfera. Mimo, że jest to miejsce dość popularne. Sporo osób tu spaceruje, a przy Jasnym zdarzają się ludzie na hamakach, zawieszonych na drzewach. W jeziorze obowiązuje zakaz kąpieli i póki co nie zdarzyło mi się widzieć, tych co mówią “ja nie dam rady…”
Wątek Literacki nad Jeziorem Jasnym
Jadąc nad Jasne mijałam Jerzwałd, w którym wiele lat mieszkał autor serii o Panu Samochodziku – Zbigniew Nienacki. Z resztą fani jego twórczości dostrzegają wiele analogii między choćby kałanem Jerzwałdzkim a miejscami przedstawionymi w książce Pan Samochodzik i Winnetou. Okolice miały być dla niego inspiracyjną dla wykreowania fikcyjnej krainy.
Przeczytaj też o ścieżce edukacyjnej nad Jeziorem w Pierzchałach. A tu znajdziecie więcej ścieżek edukacyjnych z regionu.