Skip to content

poprostutuiteraz.pl

Daj się zabrać w niesamowitą podróż

Menu
  • Strona główna
  • Miejsca
  • Książki
  • Lifestyle
  • Beauty
  • Sklep
  • Kontakt
Menu

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego

Posted on 28 czerwca 202216 lipca 2022 by Po prostu tu i teraz

Wybrałam się w to miejsce, żeby zobaczyć szlak fortyfikacji. Nie sądziłam, że kryje się on w tak pięknym lesie. Ciężko mi to słowami opisać, ale wszystko tam gra. Wysokie drzewa, pełno borówek i lawendy, wielki teren, pełno alejek, na środku których zbierałam kurki. I ten zapach….

Spis treści

  • Trasa fortyfikacji
  • Między schronami
  • Obiekty bierne w Fortyfikacjach Trójkąta Lidzbarskiego
  • Na spacer z telefonem

Trasa fortyfikacji

Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego to trasa ok. 3 km. Trasa jest bardzo dobrze opisana. Przy każdym obiekcie znajdują się informacje na jego temat. Imponująca liczba ponad 1000 obiektów, stanowiła w latach 1932-1937 pierwszy w Prusach Wschodnich system obronny obiektów wojskowych. Obecnie nie zachowało się ich wiele.

Bunkry
Bunkry

Między schronami

Tablice informują o roli każdego obiektu i tego jak został zbudowany. Bardzo dobrze są tu widoczne charakterystyczne elementy, jakie pojawiają się w tego rodzaju obiektach. Falowana blacha i grube betonowe ściany stanowiły dobrą ochronę, dla żołnierzy przebywających w bunkrze. Na początku trasy jest lekki schron bojowy dla karabinów. W niewielkim pomieszczeniu mieściło się do 5 żołnierzy. Dzięki rurom głosowym, żołnierze mogli się ze sobą porozumiewać bez konieczności wychodzenia ze schronu.

Obiekty bierne w Fortyfikacjach Trójkąta Lidzbarskiego

Trasa może i nie jest długa, jednak jej przejście zajmuje ok. 1,5 godziny. Informacji na tablicach jest sporo, ale dotyczą nie tylko samego przeznaczenia obiektów. Można się z nich też dowiedzieć jak budowano na podmokłych terenach. Wiele z zachowanych schronów to tak zwane schrony bierne. Pełniły one funkcje magazynów żywności, punktów medycznych. Przy schronie 6 można poznać dzieje fortyfikacji po roku 1945. Jak to zwykle bywało, większość z nich została wysadzona. Jednak zachowały się tu takie schrony, do których można wejść do środka. Jaki był cel ich wysadzania? Obawiano się, że wrogie siły je wykorzystają i będzie konieczne ich zdobywanie.

Pozostałości po bunkrze
Dary lasu

Na spacer z telefonem

Nie jestem zwolennikiem zwiedzania z telefonem w ręce, ale niedawno odkryłam świetny spacer wirtualny bo tej trasie. Są tam dodatkowe informacje oraz mapa trasy. Chociaż akurat ta nie jest potrzebna. Znaki wyznaczają całą ścieżkę. Te okolice z pewnością miejsce, które przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom fortyfikacji. Sama leśna ścieżka jest już warta wybrania się tutaj.

Jak dojechać?

Poniżej mapka, gdzie można zostawić samochód. Trasa i parking są bezpłatne.

Warto też wybrać się na Zamek w Lidzbarku Warmińskim – więcej tu.

Share this…
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter
Share on print
Print
Toruń na weekend

Z czym kojarzy Wam się Toruń? Mi w pierwszej myśli z Kopernikiem i piernikami, ale to miasto oferuje o wiele Read more

Prawdziwa perełka – Zamek w Gołuchowie

Nieopodal Kalisza mieści się prawdziwy skarb, którego uroki docenią z pewnością nie tylko miłośnicy zamków oraz zabytkowych eksponatów. Poza cudem Read more

Koszulki Szwendaczy
Koszulki Szwendaczy

Jeździć i zwiedzać. Podróżować, odkrywać, poznawać. Tańczyć w deszczu, biegać boso po plaży. Zanosić się śmiechem i popadać w chwilę zadumy przy kawie. Takich wspomnień chcę i takie staram się zbierać.

Tu i teraz

O mnie

Ciekawość świata ciągle pcha mnie do przodu. Odkrywanie nowych miejsc to najlepszy zastrzyk endorfin jaki mogę sobie wymarzyć. I tymi miejscami chcę się z Wami dzielić. Zarażać pasją do mniej popularnych miejsc w Polsce, odpowiadać ciekawe historie i pokazywać, że w każdym miejscu da się odkryć coś co można nas zachwycić

Bądź na bieżąco z przygodami

Popularne posty

© 2023 poprostutuiteraz.pl | Powered by Superbs Personal Blog theme