Miasto, które było pierwszą historyczną stolicą Warmii. Wstyd się trochę przyznać, bo byłam tam dziesiątki razy, a dopiero niedawno wpadłam na pomysł, żeby zobaczyć jakie (poza basenem hehe) są tam atrakcje.
Kilka słów o historii Braniewa
Część ekspozycji w Muzeum porusza oczywiście tematykę historii tego miasta. Ale tak się jakoś utarło, że od tego zaczynam, a lubię mięć porządek. Braniewo jest najstarszym miastem i jednocześnie pierwszą Stolicą Warmii. Kiedyś miasto portowe, o sporym znaczeniu na szlakach handlowych. Jednak liczne działania zbrojne i tego miasta nie oszczędziły. W 1945 roku tysiące ludzi straciło życie, kiedy uciekali skutym lodem Zalewem Wiślanym. Niestety w wyniku bombardowań nie wszystkim się udało…
Do Braniewa kursowały pociągi, trasą obecnie częściowo odnawianej Kolei Nadzalewowej. Jeszcze do lat 90 XX wieku był to też ośrodek przemysłowy: był tu oddział elbląskiej fabryki cygar, mleczarnia, browar, garbarnia. Browar wiele lat zmieniał właścicieli – Żywiec, Namysłów, a teraz jest tam Van Pur, gdzie produkowany jest browar o jakże zaskakującej nazwie Braniewo.
Muzeum w Braniewie
Jest to dość młody twór, bo powstało we wrześniu 2016 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa. Znajduje się w budynku, w którym kiedyś znajdowało się pierwsze kolegium jezuickie w Polsce – Liceum Hosianum. Ekspozycja obejmuje 12 sal, przedmioty są poukładane tematycznie, a większość z nich została podarowana lub pozyskana przez tychże członków prowadzących obiekt. Kawał pasji, kawał pracy i kawał serca.
Bogate zbiory – Muzeum Braniewo
Zwiedzanie zaczyna się od oglądnięcia krótkiego 6-minutowego filmu, który jest wprowadzeniem w historię miasta. W tej samej sali zaczyna się zwiedzanie i są tu liczne gabloty z przedmiotami jakie udało się pozyskać z tej ziemi. Są tu pamiątkowe monety, przypinki, przedmioty użytku codziennego. Wiele z nich opatrzonych jest znakami okupanta.
Życie codzienne mieszkańców
Ahhh jaki zawsze mam sentyment, kiedy widzę takie stare meble, jakie jeszcze widywałam u babci. Te kredensy to wspomnienie dzieciństwa. Udało się tu zgromadzić całkiem sporo przedmiotów codziennego użytku, które znajdowały się w typowych domach tutejszego regiony.
Przemysł w Braniewie
Jak już wspominałam, kiedyś przemysł był tu dość rozwinięty. Wytwórnia cygar została otwarta w 1885 roku, jako filia fabryki w Elblągu. Później fabryki młodych przedsiębiorców Leosera i Wolffa były też w Malborku i Starogardzie Gdańskim.
CIEKAWOSTKA – w 1890 roku produkcja wzrosła do 4910 milinów cygar, a wyroby trafiały do Rosji, Afryki, Australii.
Obecnie po budynkach fabryki zostały pustostany. W 1891 roku Albert Wendel otworzył w Braniewie fabrykę pieców. Piece jego produkcji trafiły choćby do pałacu w Kwitajnach, czy pałac w Kamieńcu koło Susza, gdzie przebywał sam Napoleon z Panią Walewską. Na tej wystawie jest też historia lokalnego browaru i świetne znalezisko – gliniany but, który miał być kuflem. Powiedzenie idę na jedno piwo, przy jego rozmiarach zabiera innego znaczenia.
Pozostałe ekspozycje
Tematyka pozostałych wystaw to: wątki religijne, rybołówstwo, szkutnictwo. Te wszystkie ekspozycje są zlokalizowane na parterze budynku. Ale to nie wszystko. Na zwiedzających czekają jeszcze trzy piętra wieży, a tam wystawy o pamiątkach z PRL i życiu codziennym.
Zwiedzanie Muzeum
I tu spora ciekawostka – zwiedzanie jest bezpłatne w każdy dzień. Jednak warto i zachęcam, żeby wrzucić pieniążek do puszki, czy kupić magnes jako cegiełkę. Dla takich pasjonatów zdecydowanie warto. A nie raz zdarzyło mi się zapłacić za bilet sporą kwotę, za (szczerze) wielkie nic do zobaczenia. Raz jeszcze – szanuję za pasję!