To jedno z pierwszych miejsc jakie odwiedziłam na Mazurach. Darzę je dużym sentymentem i chętnie tam wracam. Po tej pierwszej wizycie już czułam, że polubię się z tym rejonem. I nie myliłam się, bo poznaję go i chcę poznawać jeszcze więcej. Polska jest pełna perełek, im więcej jeżdżę, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Polska jest piękna.
Kilka słów o historii
Twierdza jako obiekt warowny powstała w latach 1843-1855 i miała za zadanie blokować przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno. Budowa rozpoczęła się na rozkaz króla Wilhelma IV. Nazwa twierdzy jest nieprzypadkowa, została tak nazwana na cześć inicjatora budowy generała Von Boyen. Fort powstał na planie sześcioboku, patrząc z góry wygląda jak gwiazda. I ten lokalny zabytek świeci mocnym blaskiem.
CIEKAWOSTKA – twierdza powstała na terenie 120 hektarów
Na początku lat 1900 w twierdzy utworzono skład artyleryjski. W sierpniu 1914 roku oddziały żołnierzy skutecznie bronili fortu przez radzieckimi wojskami. Po pierwszej wojnie na jej terenie mieścił się szpital. Później twierdza trafiła w posiadanie wojsk niemieckich, którzy między innymi wykorzystywali obiekt do szkolenia żołnierzy. W 1945 roku została opuszczona podczas walk i wróciła w ręce Wojska Polskiego. Jednak obiekt był mało używany. W późniejszym czasie na jego terenie pojawiły się obiekty spożywcze i przemysłowe, co niestety przyczyniło się do wielu zniszczeń, czy też budowy obiektów nie do końca pasujących do klimatu tego miejsca.
Zwiedzanie
Zwiedzanie twierdzy zajęło mi ok. 3 godzin, a można tam chodzić jeszcze dłużej. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków fortyfikacji w Polsce. Wiele atrakcji czeka tu nie tylko na miłośników architektury, ale też historii, militariów i każdego kto lubi połączyć aktywne spędzanie czasu z poznaniem wielu ciekawostek. W czasie zwiedzania poza poruszaniem się między murami udostępnione do zwiedzania są puste budowle – głównie po magazynach oraz liczne obiekty wystawowe. Dla turystów dostępne są trzy trasy, o różnym poziomie trudności, czasem trzeba się trochę wspiąć pod górę.
Koszarowiec
To pierwszy obiekt do zwiedzania na planie twierdzy. Wewnątrz znajdują się ekspozycje dotyczące działań krzyżackich, dziejach twierdzy w czasie wojny, a także znajduje się tam wystawa dotycząca Solidarności. Liczne eksponaty i tablice informacyjne przybliżają nam historię tego miejsca. Bardzo ciekawa jest wystawa etnograficzna, gdzie można zobaczyć między innymi zdobioną szafę z 1864 roku.
Laboratorium Prochowe
Już samo dojście do tego miejsca klucząc między murami twierdzy było świetną przygodą. Ta ekspozycja poświęcona jest broni, znajdziemy tu wiele unikatowych okazów jak karabin Mauser, dodatkowo wiele egzemplarzy bagnetów, granatów. Ponoć największą atrakcją tego obiektu jest replika armaty oblężniczej z XIX. Co kto lubi, ja wolę jednak nadszarpnięte zębem czasu ale oryginalne egzemplarze.
Warsztat Zbrojmistrza
Tutaj na stałej ekspozycji możemy zobaczyć wyposażenie kuźni oraz przedmioty związane z pracą w warsztacie. Inne ekspozycje są czasowe.
Stajnia z wozownią
Chociaż idąc w stronę tego budynku miałam mieszane uczucia, bo jednak wyróżniał się wśród otoczenia, to pozytywnie zaskoczyło mnie jego wnętrze. Odrestaurowany budynek w środku kryje prawdziwe perełki – części drewnianych wozów, uprzęże, siodła oraz wozy konne. Na piętrze budynku są informacje w formie tablic obrazujące ciekawe fakty związane z twierdzą.
Nie można nie wspomnieć o amfiteatrze, który znajduje się na terenie twierdzy. Odbywają się tam liczne wydarzenia. Może on pomieścić ponad 3200 osób.
Spacerując między wiekowymi murami możemy zajrzeć do pustych budynków, w których kiedyś były magazyny mąki, czy pomieszczenia do wypieku chleba. Koniecznie trzeba do nich zajrzeć. Co prawda nie ma tam żadnych eksponatów, jednak ja lubię sobie wyobrażać jak kiedyś wyglądało życie codzienne w takich miejscach.
Zwiedzanie Twierdzy dla mnie za każdym razem to dobrze i ciekawie spędzony czas. Za każdym razem zwracam uwagę na co innego. To trzeba zobaczyć i poczuć ten niesamowity klimat.
GDZIE I ZA ILE:
ul. Turystyczna 1, Giżycko
godziny otwarcia 9-15, w sezonie dłużej
czas zwiedzania: ok. 3 godziny
ceny biletów: normalny 15zł, ulgowy 10 zł
dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
WARTO WIEDZIEĆ – w dniach 11-14 sierpnia odbywają się Dni Twierdzy, ciekawe pokazy, inscenizacje z I wojny światowej oraz wiele innych ciekawych wydarzeń na terenie obiektu, więcej na temat atrakcji jakie będą w tym roku można przeczytać klikają w link