Sosna pozyskiwana na tych terenach cieszyła się uznaniem na całym świecie. Ponoć sam Napoleon zlecił pozyskanie nasion, żeby hodować ją także we Francji. Teren na którym znajduje się rezerwat Sosny Taborskiej to obecnie ok. 95 hektarów, a jej zaledwie niewielki wycinek stanowi znajdująca się tu ścieżka edukacyjna.


Wyjątkowa sosna taborska
To drewno cieszyło się wielką popularnością w Polsce i Europie. Z uwagi na wytrzymałość, sosna taborska była wykorzystywana jako materiał do budowy masztów na statkach i nie tylko. Zachwycał się nim ponoć sam Napoleon, który polecił swoim żołnierzom przemierzającym Polskę pozyskać nasiona. W 1900 roku na Wystawie światowej w Paryżu prezentowane je pod nazwą “Bois de Tabre”. To właśnie tu, w miejscowości Tabórz i okolicy rosło jej najwięcej. Wspominałam o tym drewnie też przy okazji wycieczki do Starych Jabłonek.


CIEKAWOSTKA – surowiec został też wykorzystany do odbudowy Teatru Narodowego w Warszawie.
Ścieżka edukacyjna
Obecnie na terenie liczącego ok. 90 hektarów rezerwatu została wytyczona ścieżka edukacyjna. Nie jest zbyt długa, bo liczy tylko 1,5 km ale na trasie można podziwiać wiele wyjątkowo wysokich okazów licznych drzew – jest tu oczywiście sosna taborska, ale także wiele innych gatunków. To też okazja do lekcji przyrody, poznania warstw lasu i mieszkających tu gatunków ptaków. Na drzewach można też zobaczyć charakterystyczne, wycięte kształty, które pozwalały na pozyskiwanie żywicy. Nosi to fachową nazwę – spały żywiczej, a rocznie z jednego drzewa można było pozyskać ok. 5 litrów surowca.


Jezioro Tabórz
Na mapie Google widziałam, że niedaleko jest jezioro i molo. Stąd można tam dojść krótkim spacerem. Jest tu fajnie zagospodarowany teren – jest spory plac zabaw dla dzieci, wiaty na grilla, molo. Można tu urządzić piknik i cieszyć się ostatnimi słonecznymi dniami. Miało to być moje miejsce na nocleg pod namiotem, ale niestety czas zweryfikował plany. Ale samo jeziorko i okolica bardzo klimatyczne. Aż chce się tu poleżeć na trawie i odpocząć w cieniu. Miejsce to jest też bardzo lubiane przez wędkarzy.

