To miejsce, które odwiedziłam przy okazji zwiedzania Muzeum Wisły, jednak zasługuje tu na osobny wpis, bo jest to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie przerosło moje oczekiwania. Co mnie zaskoczyło?
Kiedy myślałam o zwiedzaniu tego miejsca, wyobrażałam sobie, że zobaczę kilka łodzi, może częściowo rozebranych na części, kilka informacji o tym jak wygląda proces wyławiania i konserwowania wraków. A kiedy przekroczyłam próg tego budynku, ilość łodzi jakie się tu znajdują mocno mnie zaskoczył. Wiszą od samego sufitu, aż do podłogi.
Rozwój budownictwa łodzi
Jest tu cała masa wraków z różnych części świata i z różnych okresów. Bardzo dobrze widać, jak wraz z rozwojem kolejnych epok zmieniały się style budowania, wykorzystywane materiały. Część z prezentowanych tu wraków pochodzi z morza bałtyckiego. Z kolei wystawa tych bardziej egzotycznych wyróżnia się zaskakującymi kształtami i mocnymi kolorami.
Polskie legendy żeglarstwa
Chodząc między wrakami, można tu także podziwiać łodzie, którymi pływały legendy polskiego żeglarstwa. Jest tu „Dal” Andrzeja Bohomolca i „Opty” Leonida Teligi, oraz “Kumka IV”, która jest jednym z pierwszych jachtów spawanych.
CIEKAWOSTKA – to właśnie jachtem Dal – Andrej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski jako pierwsi polscy żeglarze przepłynęli Atlantyk.
Pracownia konserwatorka – Muzeum Tczew
Ten kawałek muzeum można podziwiać z piętra. Prezentowany jest tu nowoczesny sprzęt, który służy do prac nie tylko konserwatorskich ale także rekonstrukcyjnych. Można tu zobaczyć same urządzenia, ale też jak wyglądają prace na kolejnych etapach.
Interaktywne zwiedzania
Można skorzystać z dostępnej aplikacji, dzięki której można poznać więcej szczegółów na temat poszczególnych etapów zwiedzania. Wielki plus, że w soboty jest tu bezpłatne wejście. Czas zwiedzania: mi zajęło to ok. godziny, myślę, że im bardziej jest ktoś zajawiony tematyką morską, tym więcej mu to zajmie. Warto połączyć to ze zwiedzaniem wspomnianego już wcześniej Muzeum Wisły – w soboty też jest bezpłatne wejście. Więcej na temat godzin i samego Muzeum znajdziesz tu.