Odwiedzanie muzeów i chęć ich poznania to coś co zdecydowanie się u mnie zmieniło na przestrzeni lat. Teraz bardzo sobie cenię te wizyty i z każdej staram się wyłapać kilka ciekawostek, które najbardziej mnie zainteresują. W deszczowy weekend padło więc na Dom Gazety w Olsztynie.
Dom Gazety Olsztyńskiej
Nie spodziewałam się aż tak rozbudowanych wystaw i ekspozycji. To miejsce, gdzie można spędzić kilka godzin podziwiając zgromadzone eksponaty i poznając historię nie tylko gazety, ale tematów związanych z walką o Polskość, czy sylwetki osób związanych z regionem. Wystawa na górnym piętrze jest poświęcona początkom gazety. Z perspektywy jej twórcy – Seweryna Pieniężnego możemy na chwilę przenieść się w czasie. Fragmenty gazet przybliżają tematykę i problemy z jakimi przyszło się borykać w tamtych czasach. Poza fragmentami gazet można tu zobaczyć maszyny drukarskie, czy zachowane czcionki, które przetrwały zniszczenie wydawnictwa. Na plus zasługują także elementy multimedialne, które uatrakcyjniają zwiedzanie.
Dzieje Słynnych Postaci
Kolejna wystawa stała, na której poznajemy sylwetki osób, które były związane z miastem Olsztyn czy przyczyniły się do jego promocji. Oczywiście nie zabrakło Mikołaja Kopernika (ostatnio mnie chyba prześladuje), ale także innych osób jak (Jan Łajs) pierwszy sołtys Olsztyna), Albertem Nowowiejskim czy Erichem Mendelshonem. Piękne ręcznie wykonywane pocztówki najbardziej mnie zachwyciły, z wszystkich przedmiotów jakie się tu udało zgromadzić.
Historia Szkół Polskich
Wystawa poświęcona szkołom na terenie Warmii i Mazur nosi tytuł “Przyznając się do Polskości”. Dotyczy czasów, kiedy w latach 1929-1939 mniejszości polskie mogły zakładać prywatne szkoły. Takich placówek powstało tu wtedy 16. Niestety władze niemieckie represjonowały rodziców posyłających tam dzieci – odcinano ich od pomocy, zasiłków, groziła utrata pracy. Kadra nauczycielska także nie miała łatwo, brakowało książek i materiałów. Sam program nauczania obejmował znikome informacje na temat historii kraju. We wrześniu 1939 roku szkoły zostały zlikwidowane, a nauczyciele byli więzieni lub zesłaniu do obozów. Mocna historia, bardzo wiele zdjęć, dowodów na pobyt niektóry w obozach.
Kultowe szyldy
Wraz z pierwszą tutejszą koleją nastąpił rozkwit handlu, pojawiały się nowe punkty usługowe, na ogól sygnowane nazwiskiem założyciela. Większość z nich pochodziła z mniejszości żydowskiej – Max i Georg Hirschfedowie, Dawid Mendelsohn i wielu innych. Oglądając wystawę poświęconą szyldom znajdujących się dawniej na ulicach Olsztyna, od razu pomyślałam, że obecna wszędzie panująca tandeta wypada kiepsko, przy wymyślnej i ręcznej robocie. Cóż, może jeszcze kiedyś się do zmieni i ktoś dojdzie do wniosku, że wielkie kolorowe banery psują tylko okolicę.
Gdzie i za ile?
Targ Rybny 1 , Olsztyn
bilet ulgowy: 9 zł, bilet normalny 12 zł
jest też opcja biletu łączonego do 3 obiektów, więcej możecie przeczytać tu