Wracając z weekendu pod namiotem na Kaszubach, zobaczyłam znak informujący o niedalekim Muzeum Hymnu Narodowego. I choć postój tam nie był planowany, to jedna z opinii na Google, że trzeba to zobaczyć szybko mnie przekonała. I było warto.
Dworek Wybickich – Muzeum Hymnu Narodowego
Muzeum znajduje się w dworku w Będominie, gdzie urodził i wychowywał się Józef Wybicki, twórca hymnu narodowego. Do zwiedzenia są trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich pokazuje sylwetkę twórcy Hymnu Narodowego. Kolejna losy samej pieśni, która przeszła do historii, a ostatnia nawiązuje do tematyki polskich symboli narodowych.


Postać Józefa Wybickiego
Józef Wybicki urodził się w 1747 roki w Będominie. Jego rodzina należała do średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Kilkoro z jego rodzeństwa wybrało drogę służby Bogu, a sam Józef jedne z pierwszych nauk pobierał u stryja, który był proboszczem. Mając zaledwie 8 lat zaczął naukę w kolegium jezuickim. Z wykształcenia był prawnikiem i już w wieku 20 lat został posłem na Sejm I Rzeczypospolitej. Później dołączył do Konfederacji Barskiej i na polecenie dowodzących przewoził poufne informacje do rożnych krajów europejskich. Jego wieloletnia przyjaźń z Henrykiem Dąbrowskim mogła być inspiracją do stworzenia hymnu. W późniejszych latach Józef Wybicki wstąpił do Legionów Polskich we Włoszech i to właśnie tam powstały słowa naszego Hymnu Narodowego. Jednak losy hymnu nie były takie oczywiste, jak mogło się wydawać.


Losy Mazurka Dąbrowskiego
Choć nie każdy wie, Mazurek Dąbrowskiego został hymnem dopiero 130 lat po tym jak został napisany. Wiele lat minęło, ale w tym czasie pojawiło się też wiele różnych wersji, od tych przerabianych pod kątem aktualnych wydarzeń, po te, które były cenzurowane. Na wystawie prezentowane są różne wersje pieśni, w której także zmieniali się bohaterowie. Przywiązanie ludu do pieśni było bardzo duże, była popularna w czasie powstania listopadowego, Wiosny Ludów. Towarzyszyła naszym rokadom w podniosłych chwilach, dodawała otuchy.
Polskie symbole narodowe
Ostatnie pomieszczenie w dworku jest przeznaczone na wystawę, która prezentuje jak polskie symbole Narodowe takie jak flaga, herb czy orła. Prezentowane są tu unikatowe eksponaty jak rękopisy z parafrazami Hymnu.


To takie miejsce, z którego wychodzi się z poczuciem hmm nie wiem jak to nazwać, większej przynależności? Dumy? Ciężko mi to ubrać w słowa. Ale miejsce zdecydowanie do odwiedzenia,
Gdzie i za ile? (zaznaczone także na mapce po prawej stronie)
Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoszyn
Wt-sob 9:00-16:00, sob-niedz 10:00-16:00
Bilet normalny: 7 zł, ulgowe 3 zł, parking darmowy
Jadąc dalej w stronę Kaszub koniecznie trzeba odwiedzić Skansen w Wdzydzach Kiszewskich