W Leśnie na Kaszubach znajdują się kamienne kręgi, które są związane z osadnictwem Gotów. Obecnie pomiędzy licznymi kurhanami jest poprowadzona świetnie oznakowana ścieżka dydaktyczna, która przybliża nie tylko ten specyficzny rodzaj pochówku, ale także losy Gotów na tych ziemiach.
Kilka słów o historii Gotów
Jednymi z niewielu zachowanych obiektów związanych z czasów Imperium Rzymskiego na terenach obecnej Polski są kamienne kurhany. Historia tych kręgów wiąże się z obrzędem pochówku, jaki był wtedy stosowany. Obiekty te znajdują się w różnych miejscach na Pomorzu, a ich wiek datowany jest na 2 tysiące lat wstecz. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie Goci przybili na te tereny, jednak nie ulega wątpliwości, że trasę pokonali drogą morską. Większość naukowców twierdzi, że ich ojczyzną były tereny Gotlandii. Bursztynowy szlak i możliwości handlu sprzyjały wymianie kulturowej. Wiele osób mylnie uważa, że Goci osiedlili się na pustych terenach.
Rodzaj pochówku
Kurhany – sama ta nazwa przyprawia mnie o lekki ciarki ma plecach, jeszcze bardziej kiedy przypominam sobie, jak przeczytałam gdzieś, we pośrodku kamiennych kręgów nie wyrastają żadne większe rośliny, wszystkie obumierają. To już jest mocno creepy. Ogólnie to wszystkich tego rodzaju miejsc podchodzę w dużym szacunkiem. Na terenie Leśna, choć nie są to najpopularniejsze kurhany w Polsce, odkryto ich aż 13. Podczas odkryć archeologicznych odkryto groby skrzynkowe oraz urny. Zmarli najczęściej byli paleni, po czym w trumnach lub urnach umieszczano prochy, które potem znajdowały się w kurhanie. Skąd też zachowane przedmioty codziennego użytku, czy ozdoby, które nawet po tylko setkach lat częściowo się zachowały.
Leśno – kamienne kręgi
Kurhany w Leśnie, są jednymi z lepiej zachowanych. Najpopularniejszymi w Polsce są te w Węsiorach na Kaszubach. Ale także w pobliżu Elbląga, można je znaleźć, choćby w Piórkowie, nad jeziorem Pierzchalskim. Jeśli chodzi o Leśno, to niedawno powstała tam też ścieżka edukacyjna z tablicami informującymi. Znajdują się na niej informacje o kulturze Gotów oraz rodzaju ich pochówku. Sama długość trasy nie jest dość długa, jednak jeśli chce się dokładnie przeczytać informację, trzeba na to poświęcić około 40-45 minut.
Niektórzy doszukują się w takich miejscach pierwiastków magii, inni działania złych mocy. Z pewnością to nadal miejsca, które kryją wiele tajemnic.
Miejsce jest zaznaczone na mapce poniżej, jest tam spory parking z wiatami