O samej tresie wokół jeziora Jasnego pisałam już jakiś czas temu. Teraz jednak ruszyłam dalej leśną trasą. Piękna i malownicza trasa podczas której mija się kilka jezior, a także wieś w której zostało jedynie jedno domostwo. Całość trasy to 15 kilometrów i można ją pokonać pieszo, ale także z powodzeniem na rowerze. To super opcja na jednodniowy trip i piknik na powietrzu, piękne widoki jakie zapewnia las, jezioro Jasne i inne gwarantują dobrze spędzony czas.
Ścieżka dydaktyczna – Jezioro Jasne
Początkowo trasa prowadzi przy leśnej ścieżce edukacyjnej. To szereg tablic o faunie i florze leśnej, a także tym, jak zachowywać się w lesie. Z ciekawostek – można tu wypatrzeć drzewa z spałą żywiczą, czyli nacięciami na korze, które były robione do pozyskiwania żywicy. Ścieżka prowadzi do Jeziora Jasnego – piękny zbiornik wodny, z wyjątkowo czystą wodą. Przy dobrej pogodzie z powodzeniem można zobaczyć dno.
Dębowa aleja
Idąc dalej w kierunku kolejnych jezior cały czas można podziwiać piękne, okazałe dęby. Jest tu sporo pomników przyrody. Wiele z rosnących tu drzew na fantazyjne kształty rodem z Władcy Pierścieni. Cała trasa jest dobrze oznaczona, a ścieżka szeroka. Całość poruszamy się po płaskim terenie.
Rzeźba Białego Chłopa
Biały Chłop strzeże wędrowców, ale lokalne powiastki mówią też, że jest to rzeźba, która przedstawia odrzuconego zalotnika. To fany akcent na trasie, który też jest okazją do wprowadzenia podczas wycieczki klimatu legend. Dalej trasa powadzi do jeziora Czerwnica.
Wieś Solniki
Kiedyś była tu wieś z wieloma zabudowaniami. OSadnicy trudnili się pracą związaną z pozyskiwaniem drewna. Z ciekawostek, jednym z właścicieli wsi był Christian Korn, który założył tu hutę szkła aptecznego. Wyroby z tej huty trafiały do Elbląga i Królewca. Obecnie w tej wsi został jeden budynek z 1945 roku i należy teraz do nadleśnictwa.
Jeziorak
Nie raz i nie dwa wędrowałam nad Jeziorakiem, do którego prowadzi trasa. Jednak tym razem czekał mnie jeszcze powrót na parking leśny, więc musiało mi wystarczyć tylko rzucenie okiem w jego stronę. Tu jest też spora wieża widokowa. Powrót jest ta mniej przyjemną częścią, bo ostatnie kilometry idzie się wzdłuż drogi asfaltowej.
Cała trasa, która zaczyna się przy jeziorze Jasnym jest bardzo atrakcyjna i różnorodna. Lubię kiedy dużo można zobaczyć, a tu poza ścieżką edukacyjną jest też kilka jezior. Poza wspominanymi idzie się też przy jeziorach: Płajtek i Urowiec. Dodatkowo ciekawym akcentem była też wieś Solniki. Trasa raczej mało uczęszczana, spacerowicze wybierają najczęściej krótszą opcję – z obejściem tylko ścieżki edukacyjnej.
Ważne – na początku trasy na leśnym parkingu są drewniane ławki. Potem już nie ma żadnych wiat. Jednak piknik na pieńku nad jeziorem zdecydowanie to wynagradza.