Kto lubi magię świąt? Chyba nie ma lepszego miejsca, żeby ją poczuć niż jarmarki świąteczne. Już niedługo w wielu mniejszych i większych miastach Polski rozbłysną tysiące dekoracji. Poniżej kilka ciekawostek i najciekawsze jarmarki warte odwiedzenie.
Historia jarmarków bożonarodzeniowych
Myślicie, że to wymysł czasów konsumpcjonizmu? Nic bardziej mylnego, bo historia jarmarków sięga przełomu XIII i XIV wieku, a pierwsze z nich były organizowane na terenie Niemiec i Austrii. Jednym z pierwszych miast, o którym pojawiają się wzmianki jest Drezno i tu udokumentowana jest dokładna data 1434 rok. I tu spora ciekawostka – na pierwszych świątecznych targowiskach kupić można było mięso. Dopiero wraz z czasem na świątecznych straganach pojawiały się też wypieki i inne towary – suszone owoce, mak, marcepan. A z biegiem czasu także wyroby rzemieślnicze, rękodzieło. Najstarszym jarmarkiem w Polsce jest ten z Krakowa. Dziś nawet mniejsze miast kuszą swoich mieszkańców i przyjezdnych swoimi edycjami świątecznych targowisk.
Jarmarki świąteczne dziś – Kraków
Pamiętam, jak jeszcze jako nastolatka kręciłam się wieczorami między straganami w Krakowie. Tam się szukało prezentów na szkolne mikołajki, a do Empiku (obecnie jest tam Zara) chodziło się odmarznąć. I można było ruszać dalej. Krakowski jarmark świątecznych jest najstarszym w Polsce. Pierwsze wzmianki dotyczą nawet 1310 roku. Obecnie na płycie rynku rozkładają się stragany z jedzeniem, rękodziełem i oczywiście nie może zabraknąć grzańca. To świetna okazja do spróbowania doskonałych pierogów, lokalnych serów i oczywiście pajdy chleba z cebulą i ogórkiem. Na straganach nie brakuje pięknego rękodzieła, królują oczywiście ozdoby świąteczne. imprezie towarzyszą też takie wydarzenia jak parada mikołajów czy wspólne śpiewanie kolęd. A wszystkiemu towarzyszy unoszący się zapach grzańca i korzennych przypraw.
KIEDY? Jarmark rozpoczyna się 29 listopada i potrwa do 1 stycznie 2025.
Gdańsk – świąteczna magia
W Gdańsku na okres świąteczny pojawiają się nie tylko piękne dekoracje, na ten czas nawet ulice zmieniają swoje nazwy – Czekoladowa, Cynamonowa, Anielska czy nawet ulice Wigilijna. Gdańska odsłona jarmarku jest też utytułowana – zdobyła II miejsce w konkursie Best Christmas Markets 2022 organizowanym przez portal Europe’s Best Destinations! A jest to nie małe wyróżnienie. Na Targu Węglowym dzieje się prawdziwa magia – pojawia się strefa gastronomiczna, stragany z rękodziełem, a wszystko to przy pięknej oprawie tysięcy światełek i świątecznej muzyki. W programie tegorocznego jarmarku nie brakuje wspólnego karaoke, a w czwartki będę się odbywać kreatywne warsztaty dla najmłodszych. Poza tym wspólna potańcówka, a nawet silent disco.
KIEDY? Od 22 listopada do 23 grudnia 2024.
Wrocław – magiczny czas
To chyba jeden z pierwszych jarmarków zaraz po krakowskiej edycji jakie widziałam. Rynek zamienia się w prawdziwą wioskę elfów, a wszystkiemu towarzyszy niesamowita atmosfera. Pierwszy raz odbył się tu w XVI wieku, a tradycja odwiedzania straganów co roku przyciąga nie tylko mieszkańców, ale też turystów. Wzorowany jest na niemieckich jarmarkach i te podobieństwa są bardzo widoczne. Pamiętam wielki świąteczny domek, gdzie było tyle smaków grzańca, że ciężko było się na coś zdecydować. Na płycie rynku co rok jest też piękna choinka, a samemu wydarzeniu towarzyszą koncerty i różne eventy.
KIEDY? Od 29 listopada do 7 stycznia 2025.
Jarmark w Poznaniu
W tym roku mieszkańcy Poznania i osoby, które zdecydują się wybrać na świąteczny jarmark, mogą odwiedzić nie jeden, ale aż… trzy. Gdzie będą zlokalizowane?
- Betlejem Poznańskie na placu Wolności
- jarmark na Starym Rynku
- jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Na odwiedzających czekają stragany wypełnione dobrym jedzeniem. Można tu zjeść coś ciepłego i się zagrzać, ale też uzupełnić domowe zapasy miodów, konfitur i wielu innych. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też stragany z rękodziełem, gdzie można upolować unikatowe prezenty.
KIEDY? OD 16 listopada do 6 stycznia 2025.
Osobiście na końcu chcę też polecić Toruń. Miasto piernika zachwyca o każdej porze roku, tamtejszy jarmark jest skromniejszy niż w wyżej wymienionych miastach, ale bardzo klimatyczny. I koniecznie trzeba się wybrać do Muzeum Żywego Piernika, gdzie poza zwiedzaniem każdy może upiec swojego pierniczka. Więcej o atrakcjach Torunia jest w tym poście – Toruń na weekend.