Zabieram Was znowu w okolice Zalewu Wiślanego, do miasta kojarzonego głównie z Kopernikiem i Katedrą. Można tu spędzić cały dzień na zwiedzaniu, spacerach i wygrzewaniu się w słońcu. Frombork to idealne miejsce na jednodniowy wypad, gdzie plażowanie można połączyć z poznawaniem historii.
Muszę przyznać, że nigdy wielkim fanem historii nie byłam. Wielokrotnie w muzeach zdarzało mi się mijać tablice informacyjne i tylko rzucać okiem na eksponaty. Era cyfryzacji zrobiła jednak swoje i teraz dzięki multimedialnym wystawom zwiedzanie jest o wiele atrakcyjniejsze. Z czasem też wyzwoliła się we mnie jakaś ciekawość. Nie tylko do zobaczenia czegoś, ale także do poznania.
Kilka słów o historii
Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pojawiły się w 1278 roku. Bo spaleniu przez katedry w Braniewie, zdecydowano o wybudowaniu właśnie tu nowego obiektu sakralnego i skupienia wokół niego kapituły warmińskiej. Swoją nazwę miasto zawdzięcza patronce katedry – Najświętszej Marii Panny. Sami mieszkańcy tych terenów trudnili się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem, a z czasem także rzemiosłem. Miasto było najeżdżane wielokrotnie, choćby przez krzyżaków i wielokrotnie konieczna była odbudowa spalonych zabudowań. Frombork znajdował się pod różnym panowaniem, a po II Wojnie Światowej wrócił w granice Polski. Niemców zajmujących te tereny wysiedlono, a Frombork na jakiś czas stracił prawa miejskie.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Bazylika została zbudowana w latach 1329-1388, w świetnej lokalizacji na wzgórzu katedralnym. Obiekt góruje nad całym Fromborkiem i trzeba przyznać, że ta gotycka budowla robi nie małe wrażenie. Na pewno warto wybrać się na wieżę widokową, z której rozpościera się widok na Zalew Wiślany. Wracając do wnętrza katedry, to na specjalną uwagę zasługują znajdujące się w niej organy. Zostały niestety wywiezione w czasie wojny polsko-szwedzkiej. Podjęto decyzję o budowanie nowych, w efekcie czego w katedrze znalazły się organy Nitrowskiego i Kempera, niestety zniszczone później. Udało się je jednak uratować, renowacja i dobudowa poszczególnych elementów zajęła trochę czasu, ale udało się uzyskać sekcję aż 66 głosów.
CIEKAWOSTKA w Katedrze w Fromborku odbywa się Narodowy Festiwal Muzyki Organowej
Życie Mikołaja Kopernika na ziemiach Fromborku
Sama postać Kopernika z każdym kolejnym poznawaniem zadziwia mnie coraz bardziej. Był to człowiek nie tylko bardzo wykształcony. Mi imponuje jego determinacja, żeby dowieść swego. W Fromborku pojawił się w 1510 roku i przebywał tam do samej śmierci. To tu w katedrze znajdują się jego szczątki, a postać tego słynnego uczonego postanowiono upamiętnić tworząc Muzeum jego imienia. Pierwsza sala wystawowa powstała tu już w 1912 roku. Obecnie to kilka pięter, na których znajdują się liczne ekspozycje związane nie tylko z wybitnym astrologiem, ale nawiązujące także do dziejów tych terenów. Możemy tu zobaczyć jak zmieniały się granice na mapach z biegiem lat, jakich narzędzi kiedyś używano i coś co mnie zawsze zaskakuje – jak wyglądały pierwsze narzędzie do pomiaru odległości planet czy rysowania samych map nieba. Na uwagę zasługuje także piękna ekspozycja z witrażami.
Szpital Św. Ducha w Fromborku
Bardzo byłam ciekawa tego miejsca, szczerze mówiąc jakby nie to, że widziałam informacje o łączonym biletem do kilku miejsc, to nie wiedziałabym, że coś takiego tu jest. Do samego budynku dawnego szpitala idzie się kilkuminutowym spacerem od katedry. Sam szpital wyglądem raczej przypomina kościół. Od początku prowadzony był przez zakonników. Budynek wydawał się dość niepozorny. Wewnątrz znajduje się kilka ekspozycji, jednak większość z nich porusza tematykę śmierci dzieci i przygotowania do pochówku w dawnych czasach. Mocny temat, dla mnie nawet momentami za mocny.
Plaża i molo
W to miejsce włożono bardzo wiele pracy i funduszy. Pamiętam moje pierwsze wizyty w Fromborku, było mówiąc delikatnie niezbyt zachęcająco. Obecnie ten teren został bardzo dobrze zagospodarowany. Pojawiło się wiele ławek i leżanek. Dziś to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale także ludzi z okolicznych miast. Dla mnie wielki plus, bo jest tyle miejsc, które aż się proszę o zmiany i marnieją, że aż przykro się robi na sercu.
GDZIE I ZA ILE?
Polecam kupić bilet łączony za zwiedzanie. Wtedy wejście do dwóch obiektów jest za 18 zł (normalny) i 12 zł ulgowy. Bilet obejmuje zwiedzania dawnego Pałacu Biskupów. Tam jest m.in. wystawa poświęcona Kopernikowi i wejście do Szpitala Św. Ducha. Więcej info na stronie Muzeum