Łódzkie pałace mnie zachwyciły. Pierwszy zwiedzony – Pałac Izraela Poznańskiego, w którym mieści się Muzeum Miasta Łódź to nie tylko kawał historii, ale przede wszystkim piękne i bogate wnętrza. To prawdziwa podróż w czasie i możliwość podglądnięcia codziennego życia łódzkich potentatów.
Muzeum Miasta Łódź – Pałac Izraela Poznańskiego
Muzeum miasta mieści się w okazałym pałacu wzniesionym przez Izraela Poznańskiego, który był wyjątkowo pracowitym filantropem. Pierwotnie w miejscu pałacu stał piętrowy, murowany dom, który przedsiębiorca kupił w 1877 roku. Liczne przebudowy i modernizacje sprawiały, że budynek coraz bardziej się rozrastał, a przylegające zabudowania tworzyły wręcz małe miasteczko. Były tu domu dla robotników, fabryka, szkoła, szpital, a nawet kościół.
Rodzina Poznańskich
Izrael Poznański odziedziczył część majątku po ojcu, jednak to umiejętne inwestowanie zapewniło mu sławę i pozwalałam z czasem powiększać jego imperium. Trudnił się handlem i zdobył wykształcenie w tym kierunku. Dzięki temu jego interesy szły jeszcze lepiej, i stopniowo uruchamiał kolejne punkty produkcyjne, a linia tanich wyrobów bawełnianych szybko opanowała sklepy i hurtownie w Polsce i Rosji.
Izrael Poznański – działalność dobroczynna
Część dochodów Izrael przeznaczał na działalność dobroczynną. Ufundował między innymi Szpital dla żydów, ofiarował teren pod cmentarza, a także znacznie wspomógł finansowo budowę cerkwi. Nawet po śmierci nestora rodu, osoby z nim spokrewnione kontynuowały wspieranie tych działalności.
Losy rodu Poznańskich
Czasy przed I Wojną Światową to znaczne pogorszenie sytuacji finansowej. Zaciągnięty kredyt i utrata wschodniego rynku znacznie utrudniła dalszy rozwój biznesu. Część członków rodziny rozjechała się po świecie, a od 1923 roku pakiet większościowy należał do włoskiej firmy. W budynku pałacu mieścił się Urząd Wojewódzki, później niemiecki Związek Cywilny, a po wojnie znowu mieściły się tu pokoje urzędników. Muzeum jest tu od 1975 roku, a w roku 2010 odbywał się tu tez zjazd żyjących potomków rodu.
Zwiedzanie – Muzeum Miasta Łódź
Niestety nie wszystkie pomieszczenia są aktualnie dostępne dla zwiedzających. Nie zobaczymy tu gabinetu Juliana Tuwima i kilku innych ekspozycji. Jednak ogrom pomieszczeń i eksponatów i tak zapewnia dobrze spędzony czas. Część z nich skupia się oczywiście wokół rodziny Poznańskich i ich życia, a kolejne sale dają ogląd na życie codzienne mieszkańców tego pięknego pałacu. Jest tu oczywiście reprezentacyjna sala balowa, gabinety, pokoje sypialniane, piękny ogród.
Znani artyści
Sporo można się tu dowiedzieć na temat mniej lub bardziej znanych mieszkańców Łodzi. Jednym z nich (dla mnie wcześniej absolutnie nieznany) jest Jerzy Kosiński. Urodzony w Łodzi pisarz w latach 50-tych XX wieku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie ukazała się jego pierwsza powieść “Malowany Ptak”. Na wystawie poza sylwetką pisarza, jest on prezentowany jako wrażliwy artysta – fotograf, filozof kultury. Z kolei na wystawie czasowej (do 10 marca 2023) prezentowana jest sylwetka Pawła Kleckiego – kompozytora i dyrygenta.
Wystawy multimedialne – Pałac Izraela Poznańskiego
Choć ja osobiście bardzo lubię takie pałacowe wnętrza wraz z nich wyposażeniem (czy to oryginalnym czy stylizowanym na daną epokę), to nie zabrakło tu też części, gdzie znajdują się nowsze formy w postaci wystaw multimedialnych. Więcej info na stronie Muzeum o tu – Muzeum Miasta Łódź.
Ważne: bilet normalny 22 zł, ulgowy 16 zł. W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Nie polecam wybierać się autem, nie bardzo jest gdzie zaparkować, chyba, że na terenie CH Manufaktura.